Toruń dom Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dom Mikołaja Kopernika znajduje się pod numerem 15 na ulicy nazwanej jego imieniem. Wielki astronom przyszedł w nim na świat dokładnie 19 lutego 1473 roku. Najbardziej znany jest z podważenia teorii geocentrycznej i udowodnienia, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie, jak utrzymywał Kościół Katolicki. Kopernik zajmował się również matematyką, ekonomią, militarystyką oraz medycyną: śmiało można go więc nazywać prawdziwym człowiekiem renesansu i jednym z najbardziej zasłużonych osób dla polskiej nauki.

Kamienica pod numerem 15 jest jednym z wielu toruńskich zabytków gotyckich. Na parterze znajduje się wielka sień, a na piętrze kantorek, w którym można było prowadzić interesy kupieckie. W tylnej części budowli znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, a najwyższej partii domostwa – magazyny. Do kamienicy przyklejony jest mniejszy obiekt – niektórzy badacze w nim widzą miejsce urodzenia wielkiego mistrza. Jest mniej okazały, ale również gotycki. Oba budynki posiadają piękne, bogato zdobione fasady świadczące o kunszcie średniowiecznych budowniczych. Doskonale zachowały się także gotyckie wnętrza, w tym okazałe stropy i polichromie.

Kamienica leży w bezpośredniej bliskości monumentalnej katedry śś. Janów świadczącej o bogactwie Torunia i jego wysokiej pozycji wśród krzyżackich, a później polskich miast. Obecnie w budynku tym urządzono oddział Muzeum Okręgowego, które zajmuje się dokumentowaniem życia i osiągnięć Mikołaja Kopernika. Znajduje się tam też wiele eksponatów ilustrujących życie codzienne mieszkańców XVI-wiecznego Torunia. Doskonale zachowane zabytki sztuki gotyckiej ułatwiają wyobrażenie sobie sytuacji życiowej u schyłku średniowiecza i na początku ery nowożytnej. Patrząc przed piękne, zdobione okna można sobie wyobrazić, że niegdyś spoglądał przez nie na gwiazdy młody Mikołaj Kopernik, aby później dokonać odkrycia, które zmieniło losy świata.