krzywa wieża Toruń

Toruńska Krzywa Wieża

Toruń jest pięknym miastem, a wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. Jednych przyciągają tu zabytki związane z Mikołajem Kopernikiem, innych zabytkowe świątynie, w których murach można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki sakralnej. Miasto to może się również pochwalić Krzywą Wieżą – ciekawym obiektem, którego podczas zwiedzania Torunia nie można pominąć.

Czym jest Krzywa Wieża? Średniowieczną basztą, którą zbudowano w XIV wieku jako jeden z ważniejszych elementów miejskich fortyfikacji. T gotycka wieża, licząca sobie 15 metrów wysokości, pełniła w swych dziejach różne funkcje. Pierwotnie miała strzec mieszkańców Torunia przed atakami ze strony wrogów, w XVIII wieku stała się więzieniem dla kobiet.

Dziś ten ciekawy zabytek z czasów średniowiecza służy jako galeria i kawiarnia, swą siedzibę ma tu również Toruńska Agencja Kulturalna. Charakterystyczne odchylenie od pionu sprawia, iż zabytek ten intryguje turystów, a wizyta przy Krzywej Wieży jest jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po tym mieście.